2014. május 23., péntek
Nemeztatyó
Folytatva tanulmányaimat a nemezelés területén , most egy táska készítése volt terítéken .Újfent megbizonyosodtam arról , hogy a gyapjú elég akaratos jószág .
Megszületett az elképzelés a fejemben , egy hosszúkás , vállonátvetős táska .Jobban szeretem , mint a fektetett téglalap formát , mert nem hajlik be akkor sem , ha véletlenül éppen nincsen telipakolva.
Szépen leraktam a tépéseket ahogy kell , simiztem is bőven , panaszra nem lehet ok .S gyúrtam ahogy kell .....s este fele meglepetésként egy fektetett téglalap alakú tatyó nézett velem szemben . :)
Sóhajtottam egyett ...mert hát mit tehet az ember lánya mást , s azt gondoltam , jól van ez így .
Újfent tapasztalatot szereztem , s gazdagabb lettem egy tatyóval ami egyébként nagyon tetszik .
A fedelét hímzéssel díszítettem , s záróelemként gyúrtam egy golyócskát .
2014. május 13., kedd
Utazó nő nekem is :)
Újra megkötöttem Liz Abinante gyönyörű mintáját a Traveling Woman kendőt .Ezúttal magamnak .A fonalat a Csongor Zsófitól vásároltam , s az Albert fantázianévre hallgat . A fotó nem az igazi , mert a valóságban a színe sokkal szebb .
4-es tűvel készült , s nem egészen 10 dkg / 420 m fonalat használtam fel .
Egyenlőre úgy tűnik , hordhatom is , nincs melegem egy cseppet sem . :)
2014. május 11., vasárnap
Bosznia-Hercegovina , Dél-Dalmácia
Bosznia-Hercegovina és Dél-Dalmácia volt az úticél a húsvéti hosszú hétvégén .Csupán pár nap volt , hogy némi betekintést nyertünk az ország életébe , természeti és építészeti emlékeibe .
A háború nyomai még mindig láthatók itt-ott .Lövésnyomok a falon , s a taposóaknák , melyek az ország területének 4 %-án jelen vannak .Így nem túl szerencsés az erdőkben és a kijelölt ösvényeket elhagyva csatangolni .Sajnos az a terület kevés , ahol biztosan nincsen .
Gyönyörű vízesések , fantasztikus vadregényes tájak , hangulatos kis falvak váltakoznak .Érdemes több időt szánni , hogy megismerjük .
Kravica vízesés
Medjugorje , ahol megszálltunk .Spontán éjszakai túra alkalmával mentünk fel a hegyre , ahol a Mária jelenés történt .
Nem készítettem róla fotót , de megdöbbentő az a giccsparádé , ami erre a kultuszra épült .Az egyik legdurvább a szűz Máriás sörnyitó .
Pocitelj
Pocitelj
Blagaj , a Buna folyó forrása .
Blagaj muszlim kolostor .
Blagaj muszlim sírok .
Mosztár , a háború emlékei .
Mosztár , az újjáépített Öreg-híd a Neretva felett .
Egy régi török szövőszék .
Egy régi török ház belső berendezése Mosztárban .
Sztettyák . Az ország egész területén előfordulnak , s máig nem tudják , hogy melyik korban , s milyen célból készültek .
Dubrovnik .
Pillanatképek Dubrovnikból , a valamikori Ragúzából .
Szarajevó , a rézművesek utcája .
2014. május 2., péntek
Egy kis szivárvány
Bár ebben a tavaszi napsütésben nem éppen nyakmelegítőre vágyik az ember , de a színek azért emlékeztetnek az aktuális évszakra . :)
Egy régebben festett (talán 2 éve is van ) gyapjúból a nyáron font fonalból kötöttem ezt nyakmelegítőt .A minta saját , s nagyon egyszerű .Dupla rizsminta , körben kötve .Az egyszerűsége szerintem éppen illik a fonal élénk színeihez .
Így kezdődött . :)
Nemrégiben utazgattam egy kicsit Bosznia-Hercegovinában , fantasztikus tájakon . Hamarosan mutatok néhány fotót nektek .
2014. február 28., péntek
Csoki és málna
Sajnos a fonás előtti szalaggyapjú állapotról nem készült fotó .A fonal saját fonás , hosszan színátmenetesre festett merinó gyapjúból .Egyágú 20 dkg / 575 m .Kicsit rusztikusra kopottas hatásúra szeretettem volna , s sikerült is az elképzelésem .
Olyasmit szerettem volna kötni belőle , ami kiadja a fonal előnyeit .Így erre a teljesen egyszerű , felülről kötött blúzra esett a választás .Mindkét oldala viselhető , s nem kellett varrnom rajta egy cm-t sem . :)
2014. február 20., csütörtök
A gyapjú hatalma az ember akarata felett
Kézmelegítőket nemezeltem nemrégiben .Az egyik (lila ) egy tanfolyamon készült .Éppen a selyemrátétes nemezeléssel foglalatoskodtunk .De hiába is keresnétek rajta a selymet .
Az egész jópár éve kezdődött , amikor selyemfestéket vettem a kezembe , s teljesen autodidakta módon láttam neki a festésnek .Az eredmény meg is lett ..brrr...eldugtam a fiók mélyére és a kezembe sem vettem egy évig a festéket .
Aztán persze a kíváncsiság nagy úr , s az ember tájékozódik itt-ott , s előkeresgéltem az elpakolt holmit , s addig gyakoroltam , mígnem már örömmel néztem rá a munkámra .
Az első elrontott darab pedig csendben lapult a fiók mélyén .
Mígnem egy hónapja , a tanfolyam előtti napon lázasan kotorásztam , hogy mit is használhatnék fel a selyemrátéthez , a kezembe került , s gondoltam felhasználom .Volt egy adag festett gyapjam szép lila és narancs színátmenetes passzoltak is a színek .Teljesen szép kép jelent meg a fejemben az elkészült kézmelegítőről .
A kurzuson szép leraktam a mintát , s rá a tépéseket a szalaggyapjúból ...gyönyörű volt , s így utólag sajnálom , hogy nem fotóztam le .Aztán amikor gyúrásra került a sor , hát azt hiszem kicsit hamar és erősen csináltam , így szép méretes lyukakat készítettem az anyagba .De hát a nemezelésben ez a jó , hogy javítható .:)
Mire (már otthon ) arra került a sor , hogy kifordítsam a kézmelegítőt , már egészen eltűntek a lyukak .Viszont a selyemel , ami már szépen épült bele a gyapjúba sehogy nem bírtam megbékélni .Egy laza mozdulattal fogtam és letéptem róla . :)
Így jobban látszanak a szép színek .Egy kis lila csipkével bolondítottam meg , így már azt hiszem mindketten -a gyapjú és én - elégedettek lehetünk . :)
De mivel mégiscsak a selyemrátétes nemez volt a feladat , így nekiláttam egy újabb darabnak .
Az nem "rúgta le magáról" a mintát .
Sokszor szembesülök azzal , hogy kötés után maradnak apró , 5-10 cm-es szálak , amiket sajnálok kidobni , főleg ha kézzek készült fonalakról van szó .Egy barátnőm révén ismerkedtem meg a tűnemezelés technikájával .Hát kipróbáltam a maradékokkal .
Nem terveztem előre a mintát , menet közben az anyag és a színek alakították az egészet .2014. február 16., vasárnap
Két kedves történet :)
Azért is írom le itt , mert mindkettő kapcsolódik a kézimunkás tevékenységemhez .
Az egyik még az ősszel esett meg velem .Pár éve a sokszor szidott , s mégis oly sokat használt interneten keresztül ismerkedtem meg Katival .Ez egy jó példa arra , hogy a net néha azért hasznos a személyes kapcsolatok kialakulásában .Mert bár kis hazánk két ellentétes végében lakunk már kétszer is találkoztunk .Nos az ősszel ellátogattam Katihoz , ahol egy kedves meglepetés várt .Pontosabban a fotón középen ülő hölgyemény . :)Hát nagyon meghatódtam .A fotón nem látszik , de a bőrnadrág van a lányzón , s tündérköpeny .Mert hát motorozom .
Azóta már három a kislány . :)
Mindhárom baba nagyon édes és fantasztikusan szép .Amikor a kezembe vettem , láttam , s éreztem , hogy szeretettel készült minden öltése .Ezúttal is köszönöm Kati !
A másik sztori a vonaton esett meg Budapest fele utazva .2 barátnőmmel a Hagyományok házába tartottunk egy kurzusra , s beszélgettünk közben .Biztosan voltatok már úgy , hogy azt éreztétek , mennyire jól esne egy szelet csoki . :) Hát az az érzés elemi erővel tört rám , s hangot is adtam neki .Persze türelemre intett a helyzet , mivel egy szem csokiféle sem volt egyikünknél sem .Hát gondoltam kibírom valahogy .
Pár perc múltán a szomszéd ülésről egy lány egy tábla csokit és egy teleírt papirost adott át nekünk mosolyogva .Azt írta , hogy nem akart hallgatózni , de véletlenül meghallotta, hogy jól esne nekünk egy kis csoki .Ő szokott venni egy táblával többet , hátha valakinek szüksége lesz rá .Együk meg egészséggel .
Nagy öröm effajta kedvességgel és önzetlenséggel találkozni .
2014. február 4., kedd
Melegedjünk meleg színekben
Már amikor megjelentek itthon a Drops fonalai , hát tudtam , ennek nem lesz jó vége .Raktározás lesz belőle .Főleg a selyem és baby alpaca keverékbe szerelmesedtem bele .Rendeltem is Barkáéktól búza színben , s nem is tudom miért ...de mást vártam .Krémszínt ...holott a búza sárgás vagy leginkább arany színű , de semmiképpen nem krém. Vakartam a fejem mit is tegyek , s befestettem . Aztán persze jött a másik probléma , hogy mi is készüljön belőle .Hát elraktam a várakozó fonalkák népes tömegét gyarapítva .Mígnem megláttam ugyanennek a fonalnak a barnáját , szikra gyúlt a fejemben .A kettő együtt nagyon szépen mutat .Így aztán a csodaszép fonalakból egy egészen egyszerű fazon született .
Finom puha , fantasztikus viselet .
Alapanyag : Drops Babyalpaca Silk 25 dkg
Kötőtű : 3,5
Méret : 36
2014. január 29., szerda
Vidám sapi és egy kis festés
Karácsonyi meglepetésként Adri küldött nekem egy kis fonalat . Csodaszép vidám őszi színek , s így gondoltam sapit kötök ...az egyikből .A másik még várat magára .
Saját mintát találtam ki , s nem akartam túlcsicsázni , hiszen a fonal önmagában is szép .De egy kis mintát azért elbírt .Az őszi erdő színei , s így levélmintára esett a választásom .
3,5-s tűvel készült , kb.: 4 dkg (5dkg/200m ) Wolle Rödel zoknifonalból .
Fonalakat is festegettem , s frissítettem a Fonalak oldalt .
Egy kis ízelítő :
2014. január 18., szombat
Nem csupán mosolyfakasztásképpen
Minden gyapjúval való foglalatoskodás fantasztikus élmény , így a nemezelés is .Talán a fonás és a nemezelés közben érezzük meg leginkább mennyire képlékeny és alakítható ez az anyag .Nem csoda ha sokan beleszerelmesedtünk .
Jelentkeztem egy tanfolyamra ahol elsajátítjuk a nemezkészítés csínját-bínját ....s játszottam kicsit .:)
Ugye jópofa ?
2014. január 15., szerda
Kék pulcsi
Érdekes a viszonyom a kékkel .Gyönyörű szín , s csodás dolgokat juttat eszembe .A tenger , a tiszta kék ég .Szeretem máson látni , de magamon ...hát nehéz ügy .De gondoltam , néha változtatni kell , s így kötöttem egy kék pulcsit .Még régebben vásároltam ezt a fonalat a Lidlben, pamut és gyapjú keverék .Eredetileg zoknifonalnak szánták , de " próba kék pulcsinak " is megteszi .Szép a színe , az anyaga , izgalmas a felülete .
35 dkg kellett a pulcsihoz és 3,5-s tűvel kötöttem .Egyszerű minta , semmi faxni csupán raglán ujj .
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)